A co vyzkoušíme dnes? "Porcelán!"
Se studeným porcelánem se roztrhl pytel. A ačkoli obvykle nemám ráda prvoplánové, masové tipy na tvoření, v tomto případě musím udělat výjimku. Je to totiž opravdu skvělá a přitom levná a šetrná záležitost. Mé děti milují modelínu, modelují prakticky denně, díky tomu jsou tak vytrénované, že při poskytnutí jiné "modelovací" hmoty jsou schopné neuvěřitelných výsledků. Vyzkoušejte následující recept a nechte se vtáhnout do světa domácí samo tvrdnoucí hmoty:
2 hrnky jedlé sody
1 hrnek kukuřičného škrobu (opravdu je nutný kukuřičný)
1 a pul hrnku studené vody
Vše smícháme v teflonové pánvi v hladkou hmotu a na mírný stupeň zahříváme, dokud se hmota nezačne spojovat a odlepovat od stěn. Jakmile vznikne kompaktní koule, hmotu vyndáme a necháme vychladnout. Když je teplota již příjemná pro práci, propracujeme hmotu jako těsto a můžeme se pustit do tvoření. Hmota průběžně vysychá, proto je vhodné ji zabalit do potravinové folie a používat vždy jen část. Studený porcelán je překvapivě hladký, tvárný, nelepí se, netrhá, práce s ním je opravdu příjemná a vhodná i pro děti.
My rádi vykrajujeme, navíc prvotní impuls byl "já chci vykrajovat" a moje nechuť do pečení, takže vál, váleček a vykrajovátka byla jasnou volbou, můžete ale vtlačovat do forem, vytlačovat razítka, modelovat drobné prostorové ozdoby atd. Hmotu lze obarvit přidáním trochy potravinové barvy nebo tempery, protože ale nemám extra pánev jen na tuto hmotu, raději nebarvím a zdobíme s dětmi následně. Sněhově bílá, která originálně vznikne je úžasná. Hmotu jsme propracovali, vyváleli na cca 3 mm (čím větší ozdoba, tím silnější by měl být plát, aby výrobek po vyschnutí nebyl tak křehký) a pak už stačí vykrajovat dle fantazie. Hotové tvary jsme uložili na plech (nebo jakoukoli rovnou podložku) vyložený pečícím papírem. Do některých jsme špejlí připravili dírku pro pozdější zavěšení, jiné jsme nechali tak a později použili na zápichy do květináče, na Vánoce do adventního svícnu... Při pokojové teplotě hmota postupně vyschne, naše ozdoby byly suché cca za 24 h, během nich jsem je dvakrát otočila, aby vysychaly rovnoměrně a byly pěkně rovné. Vzhledem k tomu, že hmota tvrdne vypařováním vody, je zřejmé, že při styku s vodou, resp. vlhkostí opět měkne a výrobky ztrácí tvar, proto dekorace nepoužívejte venku.
Pokud jste hmotu, stejně jako my nechali bílou, po zaschnutí
můžete nabarvit či namalovat vodovkami, temperami nebo jinými barvami. My jsme
doma pro zjednodušení procesu a usnadnění drobnějších vzorů zvolili fixy.
Vypadají překvapivě výrazně, ozdoby krásně oživily a ani obyčejné dětské fixy se nerozpíjí. Potom už stačilo provléct stužky, případně tavnou pistolí přilepit špejle (nevěřili byste, na jak dlouho dítě zabaví háček na háčkování a atlasová stužka :)) a ozdoby byly hotové. Ať už se do podobného tvoření pustíte na Vánoce, před Velikonoci nebo jen tak, věřím, že si tvoření všichni užijete a z výsledku budete mile překvapeni, stejně jako já.